برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

گیتار چی بخرم؟

دسته بندی :بلاگ 15 اردیبهشت 1400 ژیار فتحی 30140

اگر قصد خرید گیتار دارید و این مقاله تا حدودی به راهنمای خوبی برای شما خواهد بود.

گیتار کلاسیک خوب خیلی ارتباطی به مارک آن و سازنده ندارد اگر چه پیشنهاد می کنیم از بین حدود ۶ برند معروف انتخاب کنید. یک روش عالی برای خرید یک گیتار کلاسیک خوب این است که فاکتورهای یک گیتار کلاسیک خوب را بلد باشید یا اینکه به فروشنده اعتماد داشته باشید. یک نکته مهم این است که به هیچ وجه خرید گیتار را به استاد خود نسپارید و یا به فروشگاهی که استادتان می گوید بروید و بگویید از طرف فلانی آمده ام نروید (ممکن است استاد با فروشنده، کمسیون کاری داشته باشد) مگر اینکه ۱۰۰ درصد به استاد خود اطمینان داشته باشید. خرید گیتار کلاسیک را باید یا خودتان انجام دهید یا با دوست با مهارتی که کاملا به او اعتماد دارید این کار را انجام دهید.

دو قرن پیش بیشتر گیتارها بصورت کلاسیک طراحی شده بودند که گاهی اوقات به آن اسپانیایی میگفتند. در مقایسه با بیشتر گیتارهایی که امروزه در آمریکا ساخته می شوند، این گیتارها بدنه ای با اندازه ی کوچک تا متوسط دارند و محل انگشت گذاری یا رودسته آنها نسبتا پهن است. امروزه بیشتر در گیتارهای کلاسیک از نایلون برای سیم های بالایی استفاده میشود و برای رشته های پایینی از سیم های خوبی که هسته ی ابریشمی را احاطه کرده استفاده میشود. سیم‌های نایلون صدایی گرم دارند و به همین دلیل از آن‌ها برای اجرای سبک‌های فلامنکو، کلاسیکو… استفاده می‌شوند.

سیم های نایلونی گیتار ۲ مزیت برای تازه کارها دارد:
۱- این سیم ها برای انگشتها راحت ترند. بعضی از معلم های گیتار از بچه ها میخواهند تا آموزش را با سیم های نایلونی آغاز کنند تا در کار کردن با سیم های فولادی نا امید نشوند.

۲- به دلیل اینکه آنها برای فرت-فرت برد گیتار میله ای باریک آهنی دارد که به آن ها فرت گفته می شود- راحتترند ،لازم نیست که فرت برد گیتار به اندازه ی گیتارهای سیم فولادی دقیق باشد.

گفتنی است گیتارهای سیم نایلونی ۲ عیب هم نسبت به سیم فولادی ها دارند از جمله:

۱-این گیتارها صدای خیلی بلندی ندارند.اگر شما واقعا علاقمند هستید که موزیک های سبک کلاسیک را بنوازید،مشکلی نیست چون میتوانید از نوازندگانی استفاده کنید که نحوه ی بالانس کردن را هنگام نواختن به شما بیاموزد.

۲-شما مجبورید که سیم ها را بیشتر تعویض کنید تا تن بهینه ی گیتار را حفظ کنید.

به دلیل اینکه سیم های نایلونی به اندازه ی سیم های فولادی آسیب نمیبینند و برای اینکه صدای ملایم ترشان جبران شود،برای ساخت بسیاری از گیتارهای کلاسیک جدید از چوب درخت سرو استفاده میکنند.سرو خاصیت ارتجاعی بیشتری نسبت به صنوبر-که بیشتر برای گیتارهای سیم فولادی استفاده میشود- دارد اما شکننده تر هم هست. گیتارهای کلاسیک ارزانتر، از روکش سرو استفاده میکنند تا معتبرتر به نظر بیایند.

از دیگر ویژگی های بارز گیتارهای کلاسیک سرشاخه شکاف دار آن است که بر روی صدا تاثیر نمی گذارد اما این را به ندرت در گیتارهای سیم فولادی میبینید.در نهایت دسته ی نسبتا پهن گیتارهای کلاسیک باعث میشود که با سیم های گیتار و انگشتان نسبت به گیتار با دسته ی نازک راحتتر بازی کنید. عکس آن هم درست است که اگر شما از گیتار با دسته ی نازک استفاده کنید دست چپ شما بعضی تنظیمات را انجام میدهد.

آغاز نواختن گیتار کلاسیک:
دسته و فرت بورد گیتارهای کلاسیک عریض تر از انواع دیگر گیتار است. کسانی که دستهای خیلی کوچکی دارند بهتر است با ریسمانهای نایلونی کار خود را آغاز کنند. همچنین می توانید موقعیت دست چپتان را در مواقعی که تغییر آوایی میدهید بازآموزی کنید. دسته ممکن است برای دستان کوچک خیلی عریض باشد.

اگر هدف نهایی شما این است که در سبک های pop, country, Bluegrass, یا Celtic بنوازید، برنامه ریزی کنید که در نهایت از انگشت گذاری سیم نایلونی به تکنیک انگشت گذاری در ریسمان فولادی جهش پیدا کنید. به عبارت دیگر اگر هدف شما این است که Segovia بعدی شما باشید تنها برنامه ریزی کنید که یک نوازنده ی کلاسیک بهتری باشید.

اگر شما موزیک کلاسیک می نوازید، در تنظیمات موزیک کلاسیک، احتمالا یک میکروفون دارید. به عبارت دیگر کسانی که در رستوران ها موسیقی مینوازند، هنگام نواختن گیتار کلاسیک در باند Moody Blues revival، متوجه خواهند شد که پیکاپ پیش ساخته گیتار تاثیر گذاری بیشتری نسبت به میکروفن دارد. فقط انتظار نداشته باشید گیتار کلاسیک شما صدای دقیقا مشابه گیتارهای کلاسیک در amp یا PA داشته باشد مگر اینکه پول زیادی هزینه کنید.

نکات مهم دیگر
بهترین روش خرید گیتار کلاسیک این است که دو سه مدل را از پیش و از طریق اینترنت (همین مقاله) پیدا کنید و سپس به بازار بروید و آنها را در دست بگیرید و بنوازید. اما به هیچ وجه از بازار بصورت حضوری خرید نکنید. هر مدلی که کاملا مد نظر شما بود را از وب سایت های اینترنتی متخصص فروش ساز خریداری کنید.

اگر ساختمان گیتار را بشناسید می دانید گیتار معمولا دارای ۱۲ قسمت عمودی و ۶ سیم است و کلا تشکیل ۷۲ نت را میدهد. تمام این نتها را با درست گرفتن انگشت دست چپ روی این ۷۲خانه، به صدا درآورید. صدای حاصل باید شفاف و بدون صدای نویز گونه باشد یا اصطلاحا گِز نزند. البته انگشت دست چپ را کاملا پشت فِرت (خطوط فلزی جداکننده روی دسته گیتار) قرار دهید تا صدای گِز احتمالی از غلط گرفتن انگشت دست چپ شما نباشد. همچنین برای گز نزدن در شروع کار بهتر است اکشن گیتار پایین باشد. اکشن گیتار همان فاصله سیمها تا دسته گیتار است.

دقت کنید دسته گیتار کاملا صاف باشد و انحرافی نداشته باشد چرا که ناصاف بودن دسته گیتار تاثیر بدی بر روی صدای گیتار می گذارد.

فِرت ها در واقع نقش تقسیم بندی سیمها به فواصل زمانی مساوی را دارند. پس خیلی مهم است این خطها کاملا عمود بر دسته گیتار و در نتیجه موازی با خودشان باشند، تا فواصل زمانی نتها رعایت شود.

گیتار کلاسیک انتخاب اکثر هنرجویان برای شروع به یادگیری گیتار است. این گیتارها اندازه‌ای مناسب دارند و معمولا با سیم‌های نایلونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اکثر نوازنده‌های گیتار ایرانی از همین نوع گیتار برای تولید آهنگ‌های خود استفاده می‌کنند.

برای در دست گرفتن دسته گیتار و نواختن یک قطعه، دست چپ شما باید آزاد و راحت باشد. بیش از اندازه گرد بودن (برآمده بودن) پشت دسته گیتار باعث می شود در نواختن نتها به مشکل بر بخورید و کف دستتان درد بگیرد.

سردسته گیتار محل اتصالات است. جاییکه پیچ های کوک قرار می گیرند و نقش مهمی در کوک بودن گیتار دارند. پس توجه داشته باشید این قسمت گیتار سالم باشد.

سیمهای گیتار به پل ختم می شوند، پل گیتار (قسمت چوبی که روی بدنه گیتار برای نگه داشتن سیمها استفاده می شود) قسمت انتهایی سیم هاست. مهم است که پل، کاملا صاف و عمود بر بدنه گیتار قرار گرفته باشد تا سیمها به درستی به صدا درآیند.

به مواردی مانند زیبایی ظاهری، تزیینات، اجزای قابل تعویض مانند سیم و ماشین کوک حساس نباشید. گاه ممکن است به علت چند تزیین جزئی قیمت بین دو مدل تا دویست هزار تومان برسد که می دانیم این موارد هیچ تاثیری در صدا دهی و قابلیت های نوازندگی ندارد.

برخی پیشنهادات ما برای خرید گیتار

سازهای اسپانیایی و اروپایی نسبت به سازهای آسیایی کیفیتی بالاتر دارند. البته چند برند ژاپنی هستند که گیتارهایی با کیفیت خوبی ارائه می دهند اما متاسفانه در کشور ما به ندرت یافت می شوند. در اینجا ما با کمک تجربه و نظرات مختلف هنرآموزان و اساتید در این حوزه، بهترین ها را به شما معرفی می کنیم:

۱- گیتار متاع پور MAT2 (ششصد هزار تومان- برای افراد مبتدی)
۲- مدل یاماها C40 (یک میلیون و چهارصد- برای افراد مبتدی)
۳- مدل یاماها C70 (یک میلیون و هشتصد-برای افراد مبتدی)
۴- مدل الحمبرا alhambra z nature (یک میلیون و هشتصد- مبتدی)
۵- یاماها مدل CG102 (دو میلیون و صد- مبتدی-متوسط)
۶- یاماها مدل CG102 (دو میلیون و پانصد- مبتدی)
۷- یاماها NCX1200R (پنج میلیون و سیصد- برای متوسط و نیمه حرفه ای)
۸- گیتار کلاسیک الحمبرا alhambra 5p ct (هفت میلیون و چهارصد- برای افراد متوسط-حرفه ای)
۹- الحمبرا alhambra 11p (یازده میلیون- کاملا حرفه ای)
۱۰- آلمانزا مدل ۴۳۵ CW (دوازده میلیون- کاملا حرفه ای)

دسترسی سریع به ما ار طریق پیج اینستاگرام رفتن به اینستاگرام

Be sure to read the following:

 1. کمال گفته؛
  10:07 1400/04/09

  سلام ممنون از سایت و محصول خوبتون انشالله به امید موفقیت روز افزون مجموعه تون .
  کاش تو کار تولید سیم با کیفیت برای گیتار هم میرفتید . سیم های بازار یا گرون هستند یا فیک .
  ممنون

  • ژیار فتحی گفته؛
   11:59 1400/04/12

   درود بر شما
   بابت پیغام و پیشنهاد از شما سپاسگزاریم
   امید که در آینده بتوانیم به عرصه تولید سیم هم ورود کنیم

 2. mani گفته؛
  19:52 1400/05/20

  سلام خسته نباشید
  خیلی خوب بود ولی قیمت گیتار هایی که گذاشتید درست نیست.

 3. امیرحسین باقریان گفته؛
  18:07 1400/06/03

  درود و عرض ادب ، محصولات فوق العاده باکیفیت و استاندارد ، پیشنهاد میکنم خرید محصولات رو علی الخصوص گیتار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
0