logo
چگونه از گیتار نگهداری کنیم؟

خواه شما یک موزیسین حرفه ای باشید و خواه یک نوازنده ی مبتدی؛ نگهداری از گیتار و مراقبت مناسب از آن یکی از وظایف مهم شما می باشد. امروزه تولیدکنندگان گیتار دقت زیادی را برای تولید محصولات خود اعمال می کنند و آن ها را از چوب های متفاوت برای هر چه جذاب تر کردن گیتار تولید می کنند. البته این امر علاوه بر بخشیدن ظاهر جذاب به گیتار برای ایجاد رزونانس منحصر به فرد در گیتار کمک بسیاری می کند. در مقاله نکاتی را برای حفظ و نگهداری ظاهر و صدای گیتار بیان می کنیم:

جای مناسب گیتار
گیتار خود را هیچگاه روی زمین قرار نخوابانید. بهترین جا برای گیتار کیس مخصوص خودش و یا یک استند مناسب و استاندارد می باشد.

تمیزکاری پیک‌آپ گیتار الکتریک
اگر گیتار شما الکتریک می باشد مقداری از کوک سیم ها را باز کرده و گرد و غبار را از پیک آپ های گیتار تمیز کنید. بدین منظور اصلا نیازی نیست تا کوک سیم ها را زیاد باز کنید؛ صرفاً در حد همین که فضای کافی برای عبور دادن یک پارچه وجود داشته باشد.

تهیه کیس مناسب برای گیتار
برای گیتار خود کیس مناسب تهیه فرمایید. یک کیس مناسب گیتار شما را از آسیب های و خطرات زیادی محافظت خواهد کرد.


تمیز کردن چرک‌های فرت‌برد
هر بار که سیم های گیتار خود را تعویض می کنید فرت برد خود را کاملاُ تمیز نمایید.‌ اگر شما به طور مرتب با گیتار خود نوازندگی می کنید؛ ‌روغن و آلودگی دستان شما باعث ایجاد چرک سیاه روی فرت برد شما می شود.‌ ‌این چرک ها اصلاُ برای سیم های شما خوب نبوده و احتمالاُ روی صدای گیتار شما اثر منفی خواهد داشت.‌ برای پاک کردن این چرک ها می توانید از یک فرچه بسیار نرم و آب صابونی استفاده نمایید. البته دقت داشته باشد که فرت برد را کاملاً با پارچه نرم خشک کنید. زمانی که سیم های خود را تعویض می کنید و یا فرت برد شما نرمی لازم را ندارد از این روش برای پاک کردن فرت برد استفاده نمایید.

دمای ایده‌آل برای گیتار
ساز خود را به مدت طولانی در معرض هوای گرم قرار ندهید. گرما و نور خورشید باعث پیری زود هنگام ساز شما می شود و می تواند باعث شود تا چوب گیتار شما کهنه به نظر برسد و ساز درخشندگی خود را از دست بدهد. آب و هوای سرد ممکن است روی رنگ چوب گیتار تأثیری نداشته باشد ولی باعث ترک خوردگی و آسیب به چوب و همچنین دسته گیتار می شود. هنگام تغییر آب هوایی گیتار حتی ممکن است نیاز به رگلاژ داشته باشد. گیتار شما نیاز به یک مکان با آب و هوای معتدل و خشک می باشد.

رطوبت دشمن گیتار
برای نگهداری از گیتار خود پس از هر بار استفاده داخل کیف مخصوص خودش قرار دهید. رطوبت هوا دشمن سر سخت گیتار شما می باشد. می توانید یک کپسول تهیه کرده تا رطوبت داخل کیس گیتار را متعادل نگه دارد.

سفت کردن پین‌ها و پیچ‌ها
همیشه تمام پیچ های گیتار؛ گوشی های کوک و پین های استرپ را سفت کنید تا در هنگام اجرا و تمرین صدای اضافی تولید نکند و از نوازندگی خود حداگثر لذت را ببرید.

تمیز کردن قسمت‌های فلزی گیتار
همیشه به صورت منظم تمام قسمت های فلزی گیتار خود را با یک محلول مخصوص پاک کنید. نیکل و کروم بسیار مستعد خوردگی و کدرشدگی می باشند. بدین ترتیب برای حفظ زیبایی گیتار خود؛ کاور پیک آپ ها؛ پل و گوشی های کوک را به طور منظم تمیز کاری نمایید.

محافظت در برابر خراش
برای نگهداری از گیتار خود را در معرض وسایلی که باعث ایجاد خراش و ضخم می شود قرار ندهید. به عنوان مثال یک کمربند با سگک فلزی زمانی که به صورت ایستاده اجرا می‌کنید نپوشید. به دلیل رعایت نکردن همین نکته ساده پشت گیتار شما بعد از مدتی خط و خش افتاده و آسیب می رساند.